Szkolenie LOGOwychowanie czyli poradnictwo wychowawcze i pedagogiczne wg logoterapii V. Frankla zgromadziło w edycji 2024 ponad 100 osób – nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów z różnych stron Polski.
Szkolenie bazuje na nowej koncepcji zapobiegania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży – logoprofilaktyce, gdzie podstawą jest wielowymiarowa koncepcja człowieka, oparta o myśl twórcy Trzeciej Wiedeńskiej Szkoły Psychoterapii.
Logoprofilaktyka wspaniale sprawdza się we wspieraniu młodego człowieka w procesie budowania dojrzałego świata wartości.
W myśl zasady podkreślanej przez twórcę logoterapii, Viktora Frankla, „Wartości nie można nauczyć, wartościami trzeba żyć” – również uczestnicy Szkolenia poprzez aktywny udział w LOGOwychowaniu:
- doświadczają wartości przeżyciowych – w spotkaniu z pięknem natury (Willa Zosia, w Ojcowskim Parku Narodowym),
- wartości twórczych – dzielą się własnym warsztatem pracy i życia, wartości postawy – małymi krokami wdrażając myśl V. Frankla w swoją codzienność.
Po spotkaniach w czterech grupach szkoleniowych w miesiącach wakacyjnych 2024 w OPN oraz przyswojeniu wiedzy otrzymanej w kolejnych miesiącach w formie wykładów online, jesienią uczestnicy jeszcze raz odwiedzają Ojcowski Park Narodowy. Tym razem – czeka ich dzielenie się z innymi własnym doświadczeniem pracy
z zastosowaniem logoprofilaktyki.
Wielokrotnie w rozmowach wśród Uczestników wybrzmiewa podkreślanie ludzkiej podmiotowości ukierunkowanej na sens życia, akcentowanie wolności i odpowiedzialności człowieka w jego wyborach i decyzjach – co przekłada się na sensowne, spełnione, satysfakcjonujące życie.
Szkolenie wspiera proces przygotowania uczestników do prowadzenia zajęć logoprofilaktycznych; wyposaża w potrzebną wiedzę i umiejętności, które przyszli LOGOwychowawcy zabiorą do swoich uczniów, wychowanków, podopiecznych – do swoich miejsc pracy i życia. Szkolenie kończy egzaminem praktycznym z wydaniem Certyfikatu LOGOwychowawcy.